Open Data

Otwarte dane (Open data) to forma udostępnienia danych publicznych w sposób przejrzysty, przydatny i zgodny ze standardami oraz przepisami prawa.

Portale Open Data są powszechnie stosowane na świecie, stanowiąc szeroko dostępny sposób komunikacji ze społeczeństwem. W Polsce pionierem w tej dziedzinie jest Ministerstwo Cyfryzacji, korzystające już z systemu tego typu (danepubliczne.gov.pl).

Stworzenie portalu Open Data nawiązuje do obecnie realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji Programu Otwierania Danych Publicznych, skierowanego do wszystkich jednostek administracji publicznej.

Idea udostępniania danych publicznych w Internecie poprzez portale Open Data jest zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej – dyrektywa 2013/37/EU. Wpisuje się także w strategię Państwa Polskiego, wspierając realizację celów wynikających z regulacji prawnych, dotyczących rozszerzania dostępu do danych publicznych.

Portale Open Data

Podnoszą wydajność, usprawniając tym samym funcjonowanie usług publicznych.

Przedsiębiorcy mogą czerpać korzyści z łatwiejszego dostępu do informacji, treści i wiedzy, co z kolei przekłada się na tworzenie innowacyjnych usług i nowych modeli biznesowych.

Korzystanie z przejrzystych i dostępnych informacji na temat działań miejskich oraz wspiera budowę społeczeństwa informacyjnego.

Otwarte dane wspomagają współpracę, uczestnictwo w życiu społecznym oraz otwartość na wszelkiego rodzaju innowacje społeczne.

Więcej o tworzonych przez nas portalach Open Data przeczytacie na www.otwartedane.com

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Akceptuję