Stworzyliśmy bazę wiedzy o portalach Open Data w Polsce

OtwarteDane.com to miejsce, w którym agregowane są informacje na temat otwartości danych w polskich miastach. Witryna skierowana jest przede wszystkim do pracowników jednostek administracji publicznej, chcących prowadzić politykę otwartych danych w swoich miastach.

Zbyt niska wiedza o Open Data wśród polskich urzędników

Głównym celem powstania strony OtwarteDane.com jest edukacja i zwiększenie świadomości na temat konieczności otwierania danych w polskich miastach. Co oznacza „otwieranie danych”? To przede wszystkim ułatwienie dostępu do istotnych z perspektywy mieszkańców informacji, takich jak rozkłady jazdy, inwestycje miejskie, spisy przedszkoli, przebudowy dróg itp. Idea Open Data nawiązuje do obecnie realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji Programu Otwierania Danych Publicznych, skierowanego do wszystkich jednostek administracji publicznej. W Polsce, z tego rozwiązania skorzystały jak na razie Gdańsk, Gdynia, Wrocław i Warszawa. To wciąż bardzo mała liczba, względem europejskich standardów.

Open Data vs. BIP

W dalszym ciągu istnieje mylne przekonanie, że Biuletyn Informacji Publicznej jest wystarczającym źródłem wiedzy o administracji miejskiej. BIP z perspektywy mieszkańca jest niezwykle nieintuicyjnym i niewygodnym narzędziem. W odróżnieniu do BIPu, portal Open Data oferuje możliwość prezentacji danych w sposób skategoryzowany i przejrzysty. Różnorodne, atrakcyjne formaty eksponowanych danych, takie jak mapy, zdjęcia, wykresy, czy infografiki ułatwiają użytkownikom szukanie i rozumienie prezentowanych komunikatów.

Open Data to korzyść nie tylko dla mieszkańców

Portale Open Data pozytywnie wpływają na budowanie inicjatyw społecznych. Wpisują się w ideę otwartego miasta, przyjaznego mieszkańcom, ale także odwiedzającym je turystom. Portale mogłyby stać się również potężnym źródłem wiedzy dla inwestorów, zainteresowanych transakcjami biznesowymi na terenie miasta.

Otwarte dane to jeden z podstawowych elementów demokracji, opartej na transparentności oraz partycypacji społecznej. Są obietnicą większej przejrzystości działania miasta i lepszej jakości pracy urzędników. Dzięki regularnie udostępnianym danym, władze miasta mogą zbudować większe zaufanie w oczach wyborców.

Co znajdziemy na OtwarteDane.com?

Będziemy wyjaśniać w jaki sposób radzić sobie z obróbką dużej ilości informacji i jak prezentować je na portalu, by były czytelne i atrakcyjne dla mieszkańców. Poruszymy zagadnienia związane ze Smart City w kontekście otwierania danych. Naszym celem będzie pokazanie jak bardzo dostęp do danych wpływa na rozwój miasta. Jako firma informatyczna pracujemy nad autorskim systemem, będącym trzonem całego portalu Open Data. Podzielimy się wyzwaniami, z jakimi musieliśmy się zmierzyć, by osiągnąć zamierzony cel. Dążymy do tego, by był to intuicyjny, przyjazny dla użytkowników system, dający nieograniczone możliwości w kwestii prezentacji danych.

Więcej informacji o otwartych danych znajdą Państwo na www.otwartedane.com i profilu facebookowym.